چرخ دستی حمل بار

آموزش ساخت چرخ دستی حمل بار

باربر دستی یا چرخ دستی حمل بار یکی از محصولاتی است که هرروزه در مدل‌های پیشرفته‌تر و کاربرد های گوناگون به بازار عرضه می گردد. استفاده از این وسیله پرکاربرد در مراکز خرید و فروشگاه‌ها، انبارها ، کارخانه ها و مراکز تولیدی و هر مکان دیگری که بارهای حجیم و سنگین وجود دارند الزامی می باشد. همچنین بکارگیری چرخ دستی حمل بار سبب پیشگیری از انواع آسیب‌هایی که ممکن است به نیروی انسانی دخیل در جابجایی وارد شود، انتقال حجم بار بیشتر در زمان کمتر، کاهش خسارت و ضربه احتمالی به بارها در هنگام حمل‌ و نقل و نیاز کمتر به نیروی انسانی برای حمل بار می شود.
در ادامه به بررسی مراحل ساخت چرخ دستی حمل بار، نکات اساسی و هرآنچه در این زمینه باید بدانید می پردازیم:

مراحل ساخت چرخ دستی حمل بار

اجرای یک چرخ دستی حمل بار

 1. بخش اول چرخ دستی یک صفحه مقاوم در برابر مایعات و اسید،دارای قابلیت تحمل وزن‌های بالا می‌باشد که معمولاً از فلز ساخته می شود. جنس صفحه باید طوری باشد که مانع از سر خوردن بار گردد . اندازه این بخش باید حداقل یک سوم کالایی باشد که قرار است با آن حمل شود. صفحه میتواند مانند تصویر به صورت یک قسمت با زاویه ۹۰درجه برای اتصال راحت تر به دسته طراحی شود.
 2. چرخ ها از ارکان مهم در یک چرخ دستی می باشد که باتوجه به شرایط محیطی و نیاز در سایز و انواع گوناگون انتخاب می شود. برای ساخت چرخ دستی ما به دو چرخ برای قرار گیری در بخش انتهایی نیاز داریم ، بهتر است چرخ ها از نوع بادی باشند.
 3. دسته چرخ دستی را می توان از چند تکه لوله فلزی مقاوم ساخت ، به این صورت که دو میله بلند در طرفین و پشت صفحه قرار میگیرند. انتخاب دسته مناسب برای چرخ دستی می تواند سبب جابه جایی راحت تر، کاهش خستگی نیروی انسانی حین انتقال و اشغال فضای کمتر گردد.
 4. ۲ تکه لوله فلزی کوچکتر در بین دو دسته مانند تصویر قرار میگیرد ، تعداد میله های بین می تواند بسته به نیاز افزایش یابد.
 5. محور مرکزی بین دو چرخ که هماهنگ کننده حرکت دو چرخ و اتصال دهنده چرخها به بدنه اصلی می باشد ، جنس میله ای که به عنوان محور مرکزی استفاده میشود باید مستحکم و قوی باشد تا در طول زمان و به علت وزن زیاد بار ها تغییر شکل ندهد و سبب از بین رفتن توازن چرخ ها نگردد.
 6. صفحه فلزی مثلثی شکل که از یک طرف به دسته و صفحه فلزی بزرگ پایین و از طرفی محل عبور محور چرخها می باشد.

بخش های گوناگون که تا کنون مورد بررسی قرار گرفت ، مانند تصویر به کمک پیچ و مهره سایز مناسب به یکدیگر متصل می گردد و در صورت نیاز جوش می‌خورند. نکته دیگری که حائز اهمیت است ، رنگ چرخ دستی می باشد که باید از نوع ضد زنگ بوده تا در برابر آب و رطوبت مقاومت کافی را داشته باشد.

انواع چرخ دستی حمل بار

انواع چرخ دستی حمل بار

در ادامه به صورت خلاصه انواع چرخ دستی حمل بار و کاربرد آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • چرخ دستی: چرخ دستی، وسیلهای L شکل است که در یک انتهای آن دسته و در سر دیگر آن چرخ و صفحه‌ای مستحکم و معمولاً فلزی برای قرار دادن جعبه و بار قرار دارد. از این وسیله برای جابجایی انواع بار استفاده می‌شود. چرخ دستی در مدل های گوناگون ، با قابلیت تحمل وزن مختلف ساخته میشود.
 • چرخ دستی پله رو: چرخ دستی حمل بار پله رو ابزار مناسبی برای حمل اجسام از پله ها (بالا و پایین بردن آنها از راه پله ) می باشد. به علت توانایی بالای این چرخ دستی در حفظ تعادل، مناسب برای حمل بارهای سنگین همچون یخچال و گاو صندوق است. چرخ دستی پله رو با چرخ های تقویت شده ، به صورت آرایش ستاره ای روشی مناسب برای حمل بارهای سنگین می باشد.
 • چرخ دستی کفی تاشو: چرخ دستی کفی تاشو یکی از انواع چرخ دستی حمل بار با قابلیت تا شدن کفی چرخ می باشد. چرخ دستی کفی تاشو، ابزار مناسبی برای افراد یا مجموعه هایی که با مشکل کمبود فضا نگهداری روبه رو هستند بوده، همچنین امکان جابه جایی راحت چرخ حتی در صندوق عقب ماشین را فراهم می آورد.
 • گاری دستی: استفاده از گاری دستی برای حمل بار های سنگین از قدیمی ترین روش های جابه‌جایی کالا می باشد، گاری ها در گذشته از جنس چوب و اکنون غالبا به صورت فلزی ساخته میشوند تا بتوانند وزن بیشتری را تحمل کنند. گاری دستی معمولا دارای چهار چرخ در قسمت زیرین، یک صفحه بزرگ روی چرخ ها که محل قرار گیری اقلام است، یک دسته و در برخی موارد دارای حفاظ در اطراف آن به جهت جلوگیری از سقوط بار حین جابه‌جایی می باشد.
 • ترولی حمل بار: ترولی صفحه ای دارای چهار چرخ کوچک و دسته می باشد. ترولی بسته به نوع کاربری ، در طرح ها و اندازه های گوناگون ساخته می شود و برای حمل چمدان ها در هتل ، جا به جایی جعبه ها در فروشگاه ها یا حتی وسایل سنگین کاربرد دارد.
 • فرغون: فرغون یک چرخ دستی محکم، دارای یک چرخ، بدنه فلزی و دو دسته در طرفین بدنه می باشد، تا افراد بتوانند به راحتی آن را حرکت دهند.این وسیله در جریان ساخت و ساز و تعمیرات ساختمانی نقش مهمی در حمل بار، جابجایی ابزار ، حمل مصالح ساختمانی و مخلوط کردن ملات‌ ساختمانی ایفا میکند.

مرکز فروش چرخ دستی باربری

در دسترس نبودن مواد اولیه با کیفیت ونیاز به ابزارآلات مناسب و پیشرفته که اغلب کار با آنها دشوار است، به عنوان دو رکن اصلی و پایه تولید چرخ دستی در کنار مقرون به صرفه نبودن،باعث شده امکان تولید برای همگان وجود نداشته باشد.
در همین راستا شرکت یکتا صنعت ترشیز با بهره گیری از پیشرفته ترین ابزارآلات و دانش روز دنیا، ضمن بکارگیری مواد اولیه با بیشترین کیفیت ، و ساخت چرخ دستی حمل بار مطابق با نیاز شما به صورت سفارشی، توانسته انواع چرخ دستی حمل بار را با ارزانترین قیمت و بالاترین استاندارد ها تولید و به بازار عرضه کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *